Letní galerie

Začátek: 17. 6. 2021 | 10:00

Konec: 30. 9. 2021 | 18:00

Kategorie: Výstava

Místo: Arcibiskupský palác Olomouc, Wurmova 9

Facebook: Arcibiskupský palác Olomouc, Wurmova 9 Web: Arcibiskupský palác Olomouc, Wurmova 9

Výstava K oslavě a potěše. Umělecké sbírky olomouckého arcibiskupství představí návštěvníkům více než třísetletou historii uměleckého sběratelství a mecenátu olomouckých biskupů a arcibiskupů ve výběru zajímavých děl různých uměleckých oborů. Sbírka zahrnuje množství děl staré evropské malby, z nichž podstatnou část tvoří italské a nizozemské obrazy. Její další nezanedbatelnou součástí je také bohatá kolekce staré kresby a grafiky, iluminovaných středověkých rukopisů, knih a hudebnin. Pominout nelze ani bohatou kolekci uměleckého řemesla obsahující nábytek, porcelán, keramiku, fajáns, sklo, hodiny a slonovinové řezby. Zakladatelem olomoucké arcibiskupské sbírky byl Karel Lichtenstein-Castelcorn (biskupem 1664–1695). Ne jeho příklad později navázali především arcibiskupové kardinál Bedřich z Fürstenbergu (1853–1892), Theodor Kohn (1892–1904) a Leopold Prečan (1923–1947).

Současná výstava je výsledkem dlouhodobé spolupráce Arcibiskupství olomouckého s Muzeem umění Olomouc, které prostřednictvím Arcidiecézního muzea v Olomouci a Kroměříži spravuje podstatnou část tohoto mimořádného kulturního dědictví.

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.