Odkryté příběhy 20. století

Začátek: 20. 8. 2022 | 00:00

Konec: 25. 6. 2022 | 18:00

Kategorie: Výstava

Místo: Kryt Civilní obrany, Bezručovy sady

Facebook: Kryt Civilní obrany, Bezručovy sady Web: Kryt Civilní obrany, Bezručovy sady

Paměť národa otevírá 22. března audiovizuální výstavou Odkryté příběhy 20. století bývalý kryt z poloviny 50. let minulého století v Bezručových sadech. Návštěvníci se během exkurze bývalého protiatomového bunkru seznámí s dramatickými osudy pěti pamětníků války a komunismu z Olomouckého kraje. V centrální části bude možné v ucelených sekvencích zhlédnout průřez toho nejzajímavějšího z celé sbírky Paměti národa.

Výstavu doplní velkoformátové projekce archivních fotografií obohacené originálním zvukovým designem. Olomoucký Institut Paměti národa sídlí v bývalém krytu v Bezručových sadech, který vznikl v polovině 50. let 20. století jako velitelství štábu civilní obrany. Podzemní prostory zasahují do městských hradeb, kryt má dvě patra a je rozdělen na 39 místností. Ponuré a chladné zdi krytu budou vhodným místem pro vyprávění příběhů 20. století z Olomouckého kraje.

Tento neobyčejný prostor vyžaduje citlivé úpravy, proto jsme se rozhodli do jeho interiéru zasahovat co nejméně.

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.