OPEN STUDIOS OLOMOUC – otevřené ateliéry v Olomouci

OPEN STUDIOS OLOMOUC #3 / 2023

neděle 23. 4. 2023 / 11:00–18:00

 
V neděli 23. dubna budou vybraná olomoucká kreativní studia, ateliéry a dílny otevřené veřejnosti. Připravili jsme si pro vás třetí ročník akce Open Studios Olomouc, v rámci níž se dveře vybraných ateliérů a studií otevřou návštěvníkům dokořán. Open Studios nabízí prostor pro osobní setkání a vytváření nových vazeb mezi veřejností a kreativci.
 
STUDIA:
 
graficke-papiry.cz
Na Letné 113/1
~
Knihařka
Dr. Milady Horákové 496/27
~
Jan Skácelík
Havlíčkova 13
~
Jitka Králová
Boženy Němcové 83/2
~
Mon Pol
Chválkovická 14
~
Ječmen studio
Šubova 252/33, Chválkovice
~
Askarina – Kateřina Švarcová
Chválkovická 14
~
Pauser
Bořivojova 1
~
Vydavatelství UP
Biskupské nám. 1
~
Flop shop – Atropa.atelier & Hlava plná nití
Ztracená 25

Vstupné zdarma.
Partneři: Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj 

OPEN STUDIOS OLOMOUC #2 / 2022

neděle 2. 10. 2022 / 13:00–18:00

V neděli 2. října odpoledne byla vybraná olomoucká kreativní studia, ateliéry a dílny otevřená veřejnosti. Připravili jsme druhý ročník akce Open Studios Olomouc, v rámci níž se dveře vybraných ateliérů a studií otevřely návštěvníkům dokořán. Open Studios nabídl prostor pro osobní setkání a vytváření nových vazeb mezi veřejností a kreativci. 

 

STUDIA: 

graficke-papiry.cz – Věříme papíru!

Grafická, tiskařská a knihařská dílna se vkusem a odhodláním pro zdánlivě nerealizovatelné. Šije, lisuje, tiskne, řeže, lepí, váže – a to vše s láskou k papíru. Kromě dílny funguje také jako obchod s grafickými, výtvarnými a dalšími speciálními papíry, které často jinde na území České republiky neseženete. 

Přijďte si vyzkoušet některé z jejich strojních pomocníků a zjistit, co všechno snese list papíru.

Jan Skácelík – Koláže i výhled na olomouckou věznici 

Autorské malby, tisky a objekty Jana Skácelíka zdobí interiéry po celém světě. Hravý rukopis geometrických tvarů a pastelových barev přiblíží návštěvníkům skrze papírové koláže, které na místě pod jeho vedením vzniknou. Nenechte si ujít vzácnou možnost nahlédnout do jeho tvůrčí dílny. Jako bonus výhled na olomouckou věznici!

Jitka Králová – Malířský ateliér s projíždějícími vlaky za oknem

Ateliér na vlakovém nádraží Olomouc město obývá Jitka právě rok. Vznikají zde kresby, malby a drobné objekty vyprávějící o vztahu člověka a přírodního prostředí, o chůzi a o sbírání kamenů. Přijďte nakouknout do jejího tvůrčího prostoru! Budete si moct vytvořit pohled technikou válečkového tisku, popovídat si o kamenech, podívat se na obrazy a na sbírku přírodnin. A také zamávat vlakům.

Knihařka – Nahlédněte do dílny Kateřiny Mestické

Knihařské studio & e-shop s autorskou tvorbou. V sortimentu najdete fotoalba a sešity s ražbou, knihařské domácí sety s návody a pomůckami. V dílně vzniká showroom a zázemí pro knihařské kurzy. Kateřina Mestická je popularizátorem knihařského řemesla nejen na sociálních sítích a podporuje knihařskou komunitu.

V rámci Open Studios si budete moci prohlédnout dílnu, ukáže vám stroje a řekne jejich příběh.

Vyzkoušíte si horkou ražbu na zlatičce a odnesete si pěkný suvenýr na památku.

​​mimokolektiv – Zastavte se na čaj a rozhovory o designu

mimokolektiv propojuje architektonické a designové studio s design shopem a otevírá tak prostor ateliéru veřejnosti. Velké černé výlohy v ulici Ztracená mají maloměstskou ambicí rozproudit olomouckou metropoli a propagovat český design na Hané. 

Během Open Studios se budou v ateliéru promítat poslední projekty tohoto tvůrčího kolektivu, pít káva nebo čaj a také bude prostor k diskuzi, třeba i nad tím, co zamýšlíte či plánujete vy.

     

Rootscollective – Objevte ateliér Moniky Poljakové

Nezávisle fungující projekt Rootscollective je novým kreativním prostorem v centru Olomouce, ukrytý v jednom z vnitrobloků Dolního náměstí. Nabízí prostor pro autorskou tvorbu i umění. Za jeho chodem stojí Kateřina Švarcová společně s Monikou Poljakovou, umělkyní, která tu má také svůj grafický ateliér. Monika sa věnuje převážně grafice-linorytu, monotypům a procesuální kresbě velkých formátů. Při tvorbě grafik využívá experimentální postupy, které si můžete přijít vyzkoušet v rámci Open Studios i vy!

 

 

Tomáš Kubíček – Keramika s přesahem

Tomáš Kubíček vás zve do svého ateliéru, kde tvoří především keramické plastiky. Provede vás prostorem, ve kterém budete moci sledovat, jak artefakty vznikají. Nasajete atmosféru tvůrčího procesu, vůni materiálů a bílé šalvěje. Zkusíte rozeznít africký hliněný hudební nástroj Udu. A svůj čas budete moci poměřit se slunečními hodinami. Pozorujte, „hmatejte“ a ptejte se. Možná vytáhne z pece i koláč!

 

 

Vstupné zdarma. Pro více informací sledujte FB událost Open Studios Olomouc #2 nebo webové stránky Kreativní Olomouce a LITRu. 

Pořadatelé: Kreativní Olomouc, LITR, graficke-papiry.cz

www.kreativniolomouc.cz

www.litrolomouc.cz

www.graficke-papiry.cz

Partneři: Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury


OPEN STUDIOS OLOMOUC #1 / 2021

Pro všechny zvědavce, kteří vždycky chtěli nakouknout dovnitř.

V Olomouci se nachází řada studií, ateliérů a dílen, do kterých se běžně nemůžete podívat. V sobotu 25. 9. tomu ale bude jinak! Připravili jsme pro Vás první ročník akce Open Studios Olomouc, v rámci níž se v čase od 13 do 18 otevřou dveře vybraných ateliérů a studií. V několika z nich na Vás bude čekat také workshop či možnost odnést si z místa malou pozornost.

Open Studios nabízí prostor pro osobní setkání a vytvoření nových vazeb mezi kreativci i veřejností. 

Pořadateli akce jsou LITR, Kreativní Olomouc a graficke-papiry.cz

Vydavatelství UP – Vyrobte si bloky podle svého gusta

Nač vyhazovat staré papíry, fotky a knížky, když si z nich můžeme udělat osobité bloky? Zastavte se do Zbrojnice do polygrafického střediska univerzitního vydavatelství, kde na vás bude čekat nespočet papírových zbytků, stránek knih a fotografií, z nichž si poskládáte, a do kroužkové vazby sami svážete, bloček přesně podle svého gusta. Každý kus bude originál. Tím více, že si na obálku budete moci zlatičkou vytisknout text, jaký si jen budete přát. Kolegyně-tiskařky vám navíc rády ukážou, na čem se v univerzitních kulisách tiskne či jak vypadá knižní dílna, kde se zachraňují a oživují všemožné staré, rozpadlé a „salátové“ publikace.

Vydavatelství UP – Biskupské nám. 1

Molitorova knihovna – Tváře domů zrcadlí příběhy

Nový olomoucký kulturní prostor Molitorova knihovna bude mít otevřeno s výstavou Aulegk – Wittner: Zrcadlové osudy, věnovanou dvěma zapomenutým olomouckým stavitelům, kteří proměnili tvář města i celé Moravy.

V 15:00 proběhne komentovaná prohlídka s kurátorem Janem Jeništou. V čase 16:00–18:00 se odehraje výtvarný workshop pro rodiny s dětmi od 7 do 12 let s Michaelou 

Johnovou Čapkovou. Krátká procházka s pohledem vzhůru odstartuje výtvarný program k výstavě Zrcadlové osudy. Dva stavitelé, dva osudy, mnoho domů. Čeká na Vás tvoření z papíru na mnoho způsobů.

Sraz je před Molitorovou knihovnou na adrese Kosinova 7 v 16:00 hodin. Vstup je volný, ale je třeba si předem rezervovat místo na capkovamisa@seznam.cz nebo 730 122 744.

  

Molitorova knihovna – Kosinova 874/7

Dům dětí a mládeže Olomouc – Otevření výtvarných ateliérů

V budově, kterou nazýváme Pavilon zájmových činností, vás rádi přivítáme v keramickém, malířském a fotografickém ateliéru. Čeká na vás setkání s hlínou a točení na hrnčířském kruhu, vlnění s ovčí vlnou (plstění i předení), dílna háčkování a pečení chleba v hliněné peci. Můžete zanechat svou malířskou stopu a podílet se na tvorbě společného obrazu zátiší či portrétu. Plátna, stojany, palety, barvy a štětce jsou připraveny. Ve fotoateliéru si zkusíte portrétní fotografování a vznikne vám kloboukový portrét nebo portrét anonym. Blesky, stativy a fotoaparáty tu budou pro vás.  

 

Dům dětí a mládeže Olomouc – 17. listopadu 47/1034

Knihařka – Nahlédněte do dílny před jejím otevřením

Přijďte se podívat do knihařského studia, které vede Kateřina Mestická známá jako Knihařka. Zde se vyrábí fotoalba, píšou knihařské návody a vzniká nový tvůrčí prostor a showroom, který se již brzy otevře veřejnosti. Nahlédněte do dílny ještě před otevřením. Knihařka vás zde osobně provede a ukáže knihařské stroje. Budete si moci vyzkoušet horkou ražbu a odnesete si nějakou drobnost z papíru. Dílna bude otevřená v čase 13:00–16:00. 

Knihařka – Dr. Milady Horákové 496/27

graficke-papiry.cz – Věříme papíru!

Grafická, tiskařská a knihařská dílna se vkusem a odhodláním pro zdánlivě nerealizovatelné. Šije, lisuje, tiskne, řeže, lepí, váže – a to vše s láskou k papíru. Kromě dílny funguje také jako obchod s grafickými, výtvarnými a dalšími speciálními papíry, které často jinde na území České republiky neseženete. Přijďte si vyzkoušet některé z jejich strojních pomocníků a zjistit, co všechno snese list papíru.

graficke-papiry.cz – Na Letné 113/1

Hanácká dílna – Originální produkty šité na míru

Hanácká dílna nachází originální řešení produktů jako jsou obaly, tašky, sedací vaky, transportní bagy, pevné case brašny pro firemní i retailovou klientelu. Nabízí zakázkovou výrobu na míru, a to i v malých sériích nebo kusech. Využívá mimo jiné laserového řezání, gravírování a strojového vyšívání, včetně zajištění reklamního textilu od různých výrobců.

Při otevření dílny si budete moci prohlédnout materiály i komponenty, se kterými se zde pracuje, a také výrobu samotnou. Navíc budete mít možnost si jako pozornost odnést například malou koženou klíčenku.

Hanácká dílna – Bořivojova 1

Jan Skácelík – Koláže i výhled na olomouckou věznici

Autorské malby, tisky a objekty Jana Skácelíka zdobí interiéry po celém světě. Hravý rukopis geometrických tvarů a pastelových barev přiblíží návštěvníkům skrze papírové koláže, které na místě pod jeho vedením vzniknou. Nenechte si ujít vzácnou možnost nahlédnout do jeho tvůrčí dílny. Jako bonus výhled na olomouckou věznici!

Jan Skácelík – Havlíčkova 13

mimokolektiv – Zapojte se do papírové instalace

Architektonické a designové studio se sídlem v centru Olomouce. Před 4 lety se toto uskupení rozhodlo otevřít prostor pro veřejnost, s maloměstskou ambicí rozproudit výlohy olomoucké metropole a současně se kromě ateliérových činností věnovat propagaci českého designu na Hané. Přijďte se v rámci Open Studios Olomouc zapojit do vytváření papírové instalace, která ve výloze zůstane a bude oživovat ulici Ztracenou. A pokud nechcete tvořit, přijďte i tak, welcome tea součástí!

mimokolektiv – Ztracená 32/267

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.