Otevřená studia Olomouc

Otevřená studia Olomouc #4 / 2023

neděle 5. 11. 2023 / 11:00–18:00

Kreativní prostory v Olomouci se počtvrté otevřely veřejnosti. Otevřená studia Olomouc lákala na prohlídku ateliérů, seznámení s tvůrci i možnost vyzkoušet netradiční výtvarné techniky

Již čtvrtou edici akce s názvem Otevřená studia Olomouc (dříve Open Studios) připravil na neděli 5. 11. spolek Kreativní Olomouc, tentokrát ve spolupráci se Statutárním městem Olomouc, Inovačním centrem Olomouckého kraje a pod hlavičkou městské oslavy designu Olomouc Design Days. 15 uměleckých ateliérů, dílen a kreativních prostor v širším centru města se otevřelo veřejnosti a nechalo nahlédnout do své kuchyně. Návštěvníci se tak mohli seznámit s umělci žijícími a tvořícími v jejich sousedství a prohlédnout si jinak většinou nedostupná místa. Ve vybraných studiích se konaly také workshopy různých výtvarných technik, takže si zájemci z akce mohli odnést i vlastnoručně vyrobený suvenýr. 

Celý článek shrnující Otevřená studia Olomouc #4 nejdete pod odkazem

STUDIA:

Janoko – Vyrobte si doplněk z kůže

Jana Kučová Šemberová, tvořící pod jménem Janoko, je vizuální umělkyně, designérka interiérů a módních doplňků, lektorka výtvarných kurzů pro veřejnost. V jejím ateliéru budete mít možnost prohlédnout si obrazy a mozaiky a představí vám také svou tvorbu módních doplňků z kůže. Na místě si budete moci vyzkoušet práci s kůží a odnést si drobný výrobek vlastního designu. 

Stará Víska 66/4, Olomouc – Hodolany

~

Mon Pol – Navštivte ateliér grafického minimalismu Moniky Poljakové

Mon Pol alias Monika Poljaková je výtvarnice a absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity aktuálně působící v Olomouci. Ve své tvorbě, kterou charakterizuje meditativní přístup, abstrakce a monochromatická barevnost, se věnuje převážně grafice a kresbě.  Zabývá se procesem jako takovým, nahlíží za vizualitu obrazu a věnuje pozornost nehmotným aspektům. 

Chválkovická 14

~

Kolektiv u ASKARINY – Trio za šicím strojem

Kateřina Roučková, Barbora Navrátilová a Kateřina Švarcová alias ASKARINA – sběratelka a milovnice upcyklace, která jde do všeho. Leptání skla, keramika, textil, beton, korále, přírodní barviva, sítotisk, linoryt, renovace, grafika. To vše najdete ve studiu, když je Kateřina Švarcová doma. Aktuálně se ale vydává na cesty a svůj ateliér propůjčuje čtyřem velmi šikovným rukám dvou žen pracujících primárně s textilem, Barboře Navrátilové a  Kateřině Roučkové.  

Chválkovická 14

~

Knihařka – Nahlédněte do dílny Kateřiny Mestické

Přijďte nakouknout do knihařské dílny Kateřiny Mestické alias Knihařky, která vám ukáže, že knihařské řemeslo je sexy. Prohlédnete si stroje a zázemí dílny, kde se vyrábí ta nejkrásnější fotoalba (a nejen ta) a kde se razí heslo, že s horkou ražbou je vše lepší. Knihařka vám ukáže, jak pracuje, a bude vám vyprávět příběhy, které se skrývají za každým nástrojem v dílně. 

Dr. Milady Horákové 496/27

~

Dům dětí a mládeže Olomouc – Grafická dílna

Výtvarné ateliéry Domova dětí a mládeže na ulici 17. listopadu se otevřou veřejnosti ve 12:00. Můžete si zde prohlédnout prostory a zeptat se na cokoliv, co Vás zajímá. Od 13:00 do 18:00 pak bude probíhat grafická dílna, během které budou prezentovány klasické grafické techniky a vy budete mít možnost si sami vyzkoušet jednu z nich – linoryt. Tisknout se bude na papír, dřevo nebo textil.

17. listopadu 47/1034

~

Dům dětí a mládeže Olomouc – Fotografická dílna ve Studiu G21

Výstavní prostor Studia G21 se stane improvizovaným fotoateliérem, ve kterém si budete moci vyzkoušet tvůrčí fotografování, inspirované vystavenými artefakty výstavy Sklizeň 2023: Plody regionálního designu, která zde bude právě probíhat. Pracovat se bude se zábleskovými světly, s různým typem pozadí a nasvětlení vystavených objektů. Můžete si donést vlastní fotoaparát a nebo vám na místě rádi nějaký zapůjčí. 

Dolní náměstí 194/7

~

STIKA ceramics – Tvůrčí hlína Anny Dvořákové

Anna Dvořáková tvoří značku Stika ceramics již několik let. Její produkty jsou inspirovány přírodou a zrcadlí minimalistický a ekologický přístup k uměleckému řemeslu. Namísto používání široké škály efektních glazur a hlín, k čemuž současný trh svádí, se soustředí na jediný druh hlíny a pouze pár glazur. V ateliéru proběhnou handbuilt workshopy a ukázka točení na kruhu.

Dolní náměstí 27/38

~

Hlava plná nití – Textilní dílna, kde může tvořit každý

Eliška Žilová Václavíková má hlavu plnou nití. Ráda proniká do tajů tradičních textilních technik a zkouší, co jí která dovolí. Na svých kurzech pomáhá ostatním se ve změti uzlíků a smyček neztratit a snaží se je při tom nenápadně nakazit radostí z tvoření. Eliška vám ukáže, co se z nití, šňůr, provázků a lan dá vytvořit. Naučíte se základní uzel používaný při drhání/makramé a vyzkoušíte si ho při tvoření. 

Sokolská 11

~

Chaos Company – Svoboda vyjádření

Chaos Company je skupina umělců působících zejména v Olomouci. Chaotičnost spojuje se svobodou vyjadřovat své myšlenky různými médii, které členové kombinují a rádi s nimi experimentují. Jednotliví umělci se zabývají malbou, ilustrací, grafikou a grafickým designem, fotografií, ale také například street artem, sochařskou činností a prací s videem. Pro návštěvníky svého ateliéru si připravili linorytový workshop.

Wurmova 7

~

Tomáš Kubíček – Keramika s přesahem

Tomáš Kubíček vás zve do svého ateliéru, kde tvoří především keramické plastiky. Provede vás prostorem, ve kterém budete moci sledovat, jak artefakty vznikají. Nasajete atmosféru tvůrčího procesu, vůni materiálů a bílé šalvěje. Zkusíte rozeznít africký hliněný hudební nástroj Udu. A svůj čas budete moci poměřit se slunečními hodinami. Pozorujte, „hmatejte” a ptejte se.

Mariánská 853/7

~

mimokolektiv – studio a design shop v srdci Olomouce

mimokolektiv je studio zaměřující se na architekturu, design expozic, interiérový design a na návrhy krajinářské a zahradní architektury. Propojuje studio s design shopem, kde prezentuje současný český design. Již od roku 2017 sídlí v centru Olomouce v ulici Ztracená. Navštivte jejich nové prostory na čísle popisném 22, do kterých se právě přestěhovali.

Ztracená 22

~

Green Dressmakers – udržitelná móda v prostorách renesančního domu

Studio Green Dressmakers / Textile TITANIC zaměřené na ekologickou módu, kurzy šití a ekologické programy pro školy, nechá návštěvníky nahlédnout do „kreativní kuchyně“ ekologické módy. Příchozí budou malou výstavou zasvěceni do tajů vzniku módní kolekce a vystavené modely si budou moci i vyzkoušet, či přímo na místě zakoupit. 

Horní náměstí 204/13

~

David Valner Studio – Olomoucká křehkost foukaná na Vysočině 

David Valner Studio se zaměřuje na tvorbu originálních užitých předmětů a uměleckých objektů ze skla. Ateliér je plný objektů, ve kterých se odráží rodinná sklářská tradice a příroda Vysočiny, kde také, v rodinné sklárně, tyto objekty vznikají. Přijďte se podívat na police plné barevných váz inspirovaných organismy ze světa hub a plísní, které vám navodí pocit, že jste se ocitli v Říši divů. V zadní části ateliéru se nachází fotografický ateliér Terezy Valnerové.

Pekařská 616/12

~

Jan Skácelík – Autorská tvorba i výhled na olomouckou věznici 

Autorské malby, tisky a objekty Jana Skácelíka zdobí interiéry po celém světě. Hravý rukopis geometrických tvarů a pastelových barev nyní přiblíží také návštěvníkům Otevřených studií. Nenechte si ujít vzácnou možnost nahlédnout do jeho tvůrčí dílny. Jako bonus výhled na olomouckou věznici!

Havlíčkova 13

~

Jitka Králová – Malířský ateliér s projíždějícími vlaky za oknem

Přijďte se podívat do ateliéru na vlakovém nádraží Olomouc město. Vznikají zde kresby, malby a drobné objekty vyprávějící o chůzi, o sbírání kamenů, o ohních, o lesních mýtinách, o člověku a přírodě. Budete si moct prohlédnout obrazy, keramiku i sbírku přírodnin, z perónu zamávat vlakům a vyzkoušet si různá přírodní barviva.

Boženy Němcové 83/2

Vstupné zdarma. Pro více informací sledujte FB událost Otevřená studia Olomouc #4.

Partnerem akce jsou Inovační centrum Olomouckého kraje, Statutární město Olomouc a Olomoucký kraj.

 

OPEN STUDIOS OLOMOUC #3 / 2023

neděle 23. 4. 2023 / 11:00–18:00

 
V neděli 23. dubna budou vybraná olomoucká kreativní studia, ateliéry a dílny otevřené veřejnosti. Připravili jsme si pro vás třetí ročník akce Open Studios Olomouc, v rámci níž se dveře vybraných ateliérů a studií otevřou návštěvníkům dokořán. Open Studios nabízí prostor pro osobní setkání a vytváření nových vazeb mezi veřejností a kreativci.
 
STUDIA:
 
graficke-papiry.cz
Na Letné 113/1
~
Knihařka
Dr. Milady Horákové 496/27
~
Jan Skácelík
Havlíčkova 13
~
Jitka Králová
Boženy Němcové 83/2
~
Mon Pol
Chválkovická 14
~
Ječmen studio
Šubova 252/33, Chválkovice
~
Askarina – Kateřina Švarcová
Chválkovická 14
~
Pauser
Bořivojova 1
~
Vydavatelství UP
Biskupské nám. 1
~
Flop shop – Atropa.atelier & Hlava plná nití
Ztracená 25

Vstupné zdarma.
Partneři: Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj 

OPEN STUDIOS OLOMOUC #2 / 2022

neděle 2. 10. 2022 / 13:00–18:00

V neděli 2. října odpoledne byla vybraná olomoucká kreativní studia, ateliéry a dílny otevřená veřejnosti. Připravili jsme druhý ročník akce Open Studios Olomouc, v rámci níž se dveře vybraných ateliérů a studií otevřely návštěvníkům dokořán. Open Studios nabídl prostor pro osobní setkání a vytváření nových vazeb mezi veřejností a kreativci. 

 

STUDIA: 

graficke-papiry.cz – Věříme papíru!

Grafická, tiskařská a knihařská dílna se vkusem a odhodláním pro zdánlivě nerealizovatelné. Šije, lisuje, tiskne, řeže, lepí, váže – a to vše s láskou k papíru. Kromě dílny funguje také jako obchod s grafickými, výtvarnými a dalšími speciálními papíry, které často jinde na území České republiky neseženete. 

Přijďte si vyzkoušet některé z jejich strojních pomocníků a zjistit, co všechno snese list papíru.

Jan Skácelík – Koláže i výhled na olomouckou věznici 

Autorské malby, tisky a objekty Jana Skácelíka zdobí interiéry po celém světě. Hravý rukopis geometrických tvarů a pastelových barev přiblíží návštěvníkům skrze papírové koláže, které na místě pod jeho vedením vzniknou. Nenechte si ujít vzácnou možnost nahlédnout do jeho tvůrčí dílny. Jako bonus výhled na olomouckou věznici!

Jitka Králová – Malířský ateliér s projíždějícími vlaky za oknem

Ateliér na vlakovém nádraží Olomouc město obývá Jitka právě rok. Vznikají zde kresby, malby a drobné objekty vyprávějící o vztahu člověka a přírodního prostředí, o chůzi a o sbírání kamenů. Přijďte nakouknout do jejího tvůrčího prostoru! Budete si moct vytvořit pohled technikou válečkového tisku, popovídat si o kamenech, podívat se na obrazy a na sbírku přírodnin. A také zamávat vlakům.

Knihařka – Nahlédněte do dílny Kateřiny Mestické

Knihařské studio & e-shop s autorskou tvorbou. V sortimentu najdete fotoalba a sešity s ražbou, knihařské domácí sety s návody a pomůckami. V dílně vzniká showroom a zázemí pro knihařské kurzy. Kateřina Mestická je popularizátorem knihařského řemesla nejen na sociálních sítích a podporuje knihařskou komunitu.

V rámci Open Studios si budete moci prohlédnout dílnu, ukáže vám stroje a řekne jejich příběh.

Vyzkoušíte si horkou ražbu na zlatičce a odnesete si pěkný suvenýr na památku.

​​mimokolektiv – Zastavte se na čaj a rozhovory o designu

mimokolektiv propojuje architektonické a designové studio s design shopem a otevírá tak prostor ateliéru veřejnosti. Velké černé výlohy v ulici Ztracená mají maloměstskou ambicí rozproudit olomouckou metropoli a propagovat český design na Hané. 

Během Open Studios se budou v ateliéru promítat poslední projekty tohoto tvůrčího kolektivu, pít káva nebo čaj a také bude prostor k diskuzi, třeba i nad tím, co zamýšlíte či plánujete vy.

     

Rootscollective – Objevte ateliér Moniky Poljakové

Nezávisle fungující projekt Rootscollective je novým kreativním prostorem v centru Olomouce, ukrytý v jednom z vnitrobloků Dolního náměstí. Nabízí prostor pro autorskou tvorbu i umění. Za jeho chodem stojí Kateřina Švarcová společně s Monikou Poljakovou, umělkyní, která tu má také svůj grafický ateliér. Monika sa věnuje převážně grafice-linorytu, monotypům a procesuální kresbě velkých formátů. Při tvorbě grafik využívá experimentální postupy, které si můžete přijít vyzkoušet v rámci Open Studios i vy!

 

 

Tomáš Kubíček – Keramika s přesahem

Tomáš Kubíček vás zve do svého ateliéru, kde tvoří především keramické plastiky. Provede vás prostorem, ve kterém budete moci sledovat, jak artefakty vznikají. Nasajete atmosféru tvůrčího procesu, vůni materiálů a bílé šalvěje. Zkusíte rozeznít africký hliněný hudební nástroj Udu. A svůj čas budete moci poměřit se slunečními hodinami. Pozorujte, „hmatejte“ a ptejte se. Možná vytáhne z pece i koláč!

 

 

Vstupné zdarma. Pro více informací sledujte FB událost Open Studios Olomouc #2 nebo webové stránky Kreativní Olomouce a LITRu. 

Pořadatelé: Kreativní Olomouc, LITR, graficke-papiry.cz

www.kreativniolomouc.cz

www.litrolomouc.cz

www.graficke-papiry.cz

Partneři: Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury


OPEN STUDIOS OLOMOUC #1 / 2021

Pro všechny zvědavce, kteří vždycky chtěli nakouknout dovnitř.

V Olomouci se nachází řada studií, ateliérů a dílen, do kterých se běžně nemůžete podívat. V sobotu 25. 9. tomu ale bude jinak! Připravili jsme pro Vás první ročník akce Open Studios Olomouc, v rámci níž se v čase od 13 do 18 otevřou dveře vybraných ateliérů a studií. V několika z nich na Vás bude čekat také workshop či možnost odnést si z místa malou pozornost.

Open Studios nabízí prostor pro osobní setkání a vytvoření nových vazeb mezi kreativci i veřejností. 

Pořadateli akce jsou LITR, Kreativní Olomouc a graficke-papiry.cz

Vydavatelství UP – Vyrobte si bloky podle svého gusta

Nač vyhazovat staré papíry, fotky a knížky, když si z nich můžeme udělat osobité bloky? Zastavte se do Zbrojnice do polygrafického střediska univerzitního vydavatelství, kde na vás bude čekat nespočet papírových zbytků, stránek knih a fotografií, z nichž si poskládáte, a do kroužkové vazby sami svážete, bloček přesně podle svého gusta. Každý kus bude originál. Tím více, že si na obálku budete moci zlatičkou vytisknout text, jaký si jen budete přát. Kolegyně-tiskařky vám navíc rády ukážou, na čem se v univerzitních kulisách tiskne či jak vypadá knižní dílna, kde se zachraňují a oživují všemožné staré, rozpadlé a „salátové“ publikace.

Vydavatelství UP – Biskupské nám. 1

Molitorova knihovna – Tváře domů zrcadlí příběhy

Nový olomoucký kulturní prostor Molitorova knihovna bude mít otevřeno s výstavou Aulegk – Wittner: Zrcadlové osudy, věnovanou dvěma zapomenutým olomouckým stavitelům, kteří proměnili tvář města i celé Moravy.

V 15:00 proběhne komentovaná prohlídka s kurátorem Janem Jeništou. V čase 16:00–18:00 se odehraje výtvarný workshop pro rodiny s dětmi od 7 do 12 let s Michaelou 

Johnovou Čapkovou. Krátká procházka s pohledem vzhůru odstartuje výtvarný program k výstavě Zrcadlové osudy. Dva stavitelé, dva osudy, mnoho domů. Čeká na Vás tvoření z papíru na mnoho způsobů.

Sraz je před Molitorovou knihovnou na adrese Kosinova 7 v 16:00 hodin. Vstup je volný, ale je třeba si předem rezervovat místo na capkovamisa@seznam.cz nebo 730 122 744.

  

Molitorova knihovna – Kosinova 874/7

Dům dětí a mládeže Olomouc – Otevření výtvarných ateliérů

V budově, kterou nazýváme Pavilon zájmových činností, vás rádi přivítáme v keramickém, malířském a fotografickém ateliéru. Čeká na vás setkání s hlínou a točení na hrnčířském kruhu, vlnění s ovčí vlnou (plstění i předení), dílna háčkování a pečení chleba v hliněné peci. Můžete zanechat svou malířskou stopu a podílet se na tvorbě společného obrazu zátiší či portrétu. Plátna, stojany, palety, barvy a štětce jsou připraveny. Ve fotoateliéru si zkusíte portrétní fotografování a vznikne vám kloboukový portrét nebo portrét anonym. Blesky, stativy a fotoaparáty tu budou pro vás.  

 

Dům dětí a mládeže Olomouc – 17. listopadu 47/1034

Knihařka – Nahlédněte do dílny před jejím otevřením

Přijďte se podívat do knihařského studia, které vede Kateřina Mestická známá jako Knihařka. Zde se vyrábí fotoalba, píšou knihařské návody a vzniká nový tvůrčí prostor a showroom, který se již brzy otevře veřejnosti. Nahlédněte do dílny ještě před otevřením. Knihařka vás zde osobně provede a ukáže knihařské stroje. Budete si moci vyzkoušet horkou ražbu a odnesete si nějakou drobnost z papíru. Dílna bude otevřená v čase 13:00–16:00. 

Knihařka – Dr. Milady Horákové 496/27

graficke-papiry.cz – Věříme papíru!

Grafická, tiskařská a knihařská dílna se vkusem a odhodláním pro zdánlivě nerealizovatelné. Šije, lisuje, tiskne, řeže, lepí, váže – a to vše s láskou k papíru. Kromě dílny funguje také jako obchod s grafickými, výtvarnými a dalšími speciálními papíry, které často jinde na území České republiky neseženete. Přijďte si vyzkoušet některé z jejich strojních pomocníků a zjistit, co všechno snese list papíru.

graficke-papiry.cz – Na Letné 113/1

Hanácká dílna – Originální produkty šité na míru

Hanácká dílna nachází originální řešení produktů jako jsou obaly, tašky, sedací vaky, transportní bagy, pevné case brašny pro firemní i retailovou klientelu. Nabízí zakázkovou výrobu na míru, a to i v malých sériích nebo kusech. Využívá mimo jiné laserového řezání, gravírování a strojového vyšívání, včetně zajištění reklamního textilu od různých výrobců.

Při otevření dílny si budete moci prohlédnout materiály i komponenty, se kterými se zde pracuje, a také výrobu samotnou. Navíc budete mít možnost si jako pozornost odnést například malou koženou klíčenku.

Hanácká dílna – Bořivojova 1

Jan Skácelík – Koláže i výhled na olomouckou věznici

Autorské malby, tisky a objekty Jana Skácelíka zdobí interiéry po celém světě. Hravý rukopis geometrických tvarů a pastelových barev přiblíží návštěvníkům skrze papírové koláže, které na místě pod jeho vedením vzniknou. Nenechte si ujít vzácnou možnost nahlédnout do jeho tvůrčí dílny. Jako bonus výhled na olomouckou věznici!

Jan Skácelík – Havlíčkova 13

mimokolektiv – Zapojte se do papírové instalace

Architektonické a designové studio se sídlem v centru Olomouce. Před 4 lety se toto uskupení rozhodlo otevřít prostor pro veřejnost, s maloměstskou ambicí rozproudit výlohy olomoucké metropole a současně se kromě ateliérových činností věnovat propagaci českého designu na Hané. Přijďte se v rámci Open Studios Olomouc zapojit do vytváření papírové instalace, která ve výloze zůstane a bude oživovat ulici Ztracenou. A pokud nechcete tvořit, přijďte i tak, welcome tea součástí!

mimokolektiv – Ztracená 32/267

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.