Anketa "Volí Olomoucký kraj kulturu?": ČSSD a Patrioti Olomouckého kraje

Napsal Magdalena Petrakova dne .
Krajské volby se blíží (2. – 3. října). Ovlivní vaše rozhodování i postoj kandidátů ke kultuře?
 
Naše tři anketní otázky zodpověděli kandidáti do krajských zastupitelstev, hosté předvolební debaty Volí Olomoucký kraj kulturu?.
Debata se uskuteční od 17:00–18:30 v pondělí 21. září 2020 v Divadelním sále Uměleckého centra Univerzity Palackého (Konvikt), Univerzitní 3.
Více informací ZDE.
 
Srdečně Vás zveme! Možnost ptát se budete mít i Vy!
 

Kandidující strana: ČSSD a Patrioti Olomouckého kraje

Respondent: Radim Slouka

1. Kdo je vaším kandidátem na post radní/ho pro kulturu a jaké jsou její/jeho předpoklady?

Podpoříme jen vzdělanou a kulturně obeznámenou regionální osobnost, která by měla mít především manažerské schopnosti.

2. V čem vidíte největší potenciál rozvoje kulturního sektoru a kulturních a kreativních průmyslů v Olomouckém kraji?

Zvláště nyní, kdy pandemie Covid-19 postavila před naši společnost úplně nové výzvy a zasažena byla především oblast kultury, je nezbytné uplatnění zcela nových přístupů ke všemu. Domnívám se, že právě mezi zástupci kulturního a kreativního průmyslu se najde řada nositelů inovačních projektů, které nastartují kulturní život regionu. Potenciál rozvoje je dán především kvalitou a tradicí kulturní sféry, výraznými osobnostmi pracujícími pro kulturu, a to vše je umocněno špičkovým kulturním prostředím, včetně památek kraje. Velký potenciál má i TLK (tradiční lidová kultura, pozn. red.), především na Hané, velké množství osobností v kultuře a samozřejmě významné kulturní instituce a celospolečensky významná univerzita. Nesmíme ovšem opomenout ani velký význam tzv. nových médií a digitalizace, právě v této době.

3. Jaké si myslíte, že budete mít ve funkci krajského politika nástroje k tomu, abyste tento potenciál mohl/i rozvíjet?

Kraj má řadu možností, jak ovlivňovat rozvoj, a musí tyto nástroje využívat ještě více než doposud. Dotačními tituly lze podpořit řadu aktivit atraktivních pro návštěvníky kraje a vhodnou synergií, např. výstavní aktivity krajských muzeí a knihoven ve spolupráci s divadly a filharmonií, lze vytvořit lákavou nabídku, která povede k prodloužení turistických pobytů v kraji, a tím podpoříme ekonomiku kraje. Kooperace různých subjektů při pořádání velkých festivalů a akcí celostátního významu je rovněž významnou rolí kraje. Výraznou příležitostí dnešní doby je podpora digitalizace kulturního dědictví a aktivity s ní spojené, příkladem jsou např. digitalizační projekty realizované Vlastivědným muzeem . Samozřejmě významný potenciál je i v propojení středních škol a kulturních institucí, které řídí kraj.

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.