Anketa "Volí Olomoucký kraj kulturu?": Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj

Napsal Magdalena Petrakova dne .
Krajské volby se blíží (2. – 3. října). Ovlivní vaše rozhodování i postoj kandidátů ke kultuře?
 
Naše tři anketní otázky zodpověděli kandidáti do krajských zastupitelstev, hosté předvolební debaty Volí Olomoucký kraj kulturu?.
Debata se uskuteční od 17:00–18:30 v pondělí 21. září 2020 v Divadelním sále Uměleckého centra Univerzity Palackého (Konvikt), Univerzitní 3.
Více informací k debatě ZDE.
 
Srdečně Vás zveme! Možnost ptát se budete mít i Vy!
 

Kandidující strana: Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj: KDU-ČSL, TOP 09, Zelení, ProOlomouc

Respondent: Jan Žůrek

1. Kdo je vaším kandidátem na post radní/ho pro kulturu a jaké jsou její/jeho předpoklady?

Expertem pro oblast kultury je za Spojence náš kandidát do zastupitelstva Jan Žůrek. Jedná se o člověka, který dlouhodobě působí na kulturní scéně jako ředitel Divadla na cucky, dramaturg řady festivalů, ale také jako expert a hodnotitel spolupracující s Ministerstvem kultury ČR či Institutem umění – Divadelním ústavem. Podílel se na Mapování kulturních a kreativních průmyslů na Olomoucku, je členem kulturní komise Statutárního města Olomouc a místopředsedou Asociace nezávislých divadel ČR.

2. V čem vidíte největší potenciál rozvoje kulturního sektoru a kulturních a kreativních průmyslů v Olomouckém kraji?

Kulturu vnímáme jako čtvrtý pilíř společnosti, který má zásadní dopad na kvalitu našich životů. Žijeme v kraji, ze kterého mladí lidé odcházejí. Kultura a kreativita je přitom příležitostí ke zvýšení kvality života i rozvoje ekonomiky. Chceme se zaměřit na to, aby grantová řízení byla transparentní a hodnocení dotací profesionální. Jedním z našich klíčových témat je dostupnost kultury – umění by mělo být přístupné lidem v odlehlých částech kraje stejně jako ve městech – proto zavedeme kulturní stravenky, které pomohou do kulturních institucí dostat mladé publikum. Budeme usilovat o rozvoj příspěvkových organizací v kultuře včetně Moravského divadla a Moravské filharmonie Olomouc. Jako důležitou součást kultury společnosti vnímáme i péči o veřejný prostor – krajské investice se v budoucnu již neobejdou bez architektonických soutěží.

3. Jaké si myslíte, že budete mít ve funkci krajského politika nástroje k tomu, abyste tento potenciál mohl/i rozvíjet?

Vedle dotačních programů chceme věnovat velkou péči spolupráci s příspěvkovými organizacemi v kultuře. Budeme usilovat o to, aby krajská kulturní komise byla doplněna o nezávislé odborníky a rozhodovací procesy byly maximálně transparentní. Odbor kultury posílíme o experta na oblast kreativních průmyslů a rozšíříme o tuto agendu stávající činnost kraje. Vypracujeme novou koncepci rozvoje krajské kultury a do jejího vzniku zapojíme nejen odborníky, ale také širokou kulturní veřejnost – výsledný materiál se pro nás stane dokumentem, který budeme respektovat a který umožní průběžnou evaluaci naší činnosti.

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.