Open Studios Olomouc #2

Napsal Magdalena Petrakova dne .

OPEN STUDIOS OLOMOUC – otevřené ateliéry v Olomouci

neděle 2. 10. 2022 / 13:00–18:00

Připravili jsme si pro vás druhý ročník akce Open Studios Olomouc, v rámci níž se dveře vybraných ateliérů a studií otevřou návštěvníkům dokořán. Open Studios nabízí prostor pro osobní setkání a vytváření nových vazeb mezi veřejností a kreativci. Studia bude možné navštívit v neděli 2. října kdykoliv v čase od 13:00 do 18:00. 

STUDIA: 

graficke-papiry.cz – Věříme papíru!

Grafická, tiskařská a knihařská dílna se vkusem a odhodláním pro zdánlivě nerealizovatelné. Šije, lisuje, tiskne, řeže, lepí, váže – a to vše s láskou k papíru. Kromě dílny funguje také jako obchod s grafickými, výtvarnými a dalšími speciálními papíry, které často jinde na území České republiky neseženete. 

Přijďte si vyzkoušet některé z jejich strojních pomocníků a zjistit, co všechno snese list papíru.

Adresa: Na Letné 113/1

Jan Skácelík – Koláže i výhled na olomouckou věznici 

Autorské malby, tisky a objekty Jana Skácelíka zdobí interiéry po celém světě. Hravý rukopis geometrických tvarů a pastelových barev přiblíží návštěvníkům skrze papírové koláže, které na místě pod jeho vedením vzniknou. Nenechte si ujít vzácnou možnost nahlédnout do jeho tvůrčí dílny. Jako bonus výhled na olomouckou věznici!

Adresa: Havlíčkova 13

Jitka Králová – Malířský ateliér s projíždějícími vlaky za oknem

Ateliér na vlakovém nádraží Olomouc město obývá Jitka právě rok. Vznikají zde kresby, malby a drobné objekty vyprávějící o vztahu člověka a přírodního prostředí, o chůzi a o sbírání kamenů. Přijďte nakouknout do jejího tvůrčího prostoru! Budete si moct vytvořit pohled technikou válečkového tisku, popovídat si o kamenech, podívat se na obrazy a na sbírku přírodnin. A také zamávat vlakům.

Adresa: Boženy Němcové 83/2

Knihařka – Nahlédněte do dílny Kateřiny Mestické

Knihařské studio & e-shop s autorskou tvorbou. V sortimentu najdete fotoalba a sešity s ražbou, knihařské domácí sety s návody a pomůckami. V dílně vzniká showroom a zázemí pro knihařské kurzy. Kateřina Mestická je popularizátorem knihařského řemesla nejen na sociálních sítích a podporuje knihařskou komunitu.

V rámci Open Studios si budete moci prohlédnout dílnu, ukáže vám stroje a řekne jejich příběh. Vyzkoušíte si horkou ražbu na zlatičce a odnesete si pěkný suvenýr na památku.

Adresa: Dr. Milady Horákové 496/27

​​mimokolektiv – Zastavte se na čaj a rozhovory o designu

mimokolektiv propojuje architektonické a designové studio s design shopem a otevírá tak prostor ateliéru veřejnosti. Velké černé výlohy v ulici Ztracená mají maloměstskou ambicí rozproudit olomouckou metropoli a propagovat český design na Hané. 

Během Open Studios se budou v ateliéru promítat poslední projekty tohoto tvůrčího kolektivu, pít káva nebo čaj a také bude prostor k diskuzi, třeba i nad tím, co zamýšlíte či plánujete vy.

Adresa: Ztracená 267/32

Rootscollective – Objevte ateliér Moniky Poljakové

Nezávisle fungující projekt Rootscollective je novým kreativním prostorem v centru Olomouce, ukrytý v jednom z vnitrobloků Dolního náměstí. Nabízí prostor pro autorskou tvorbu i umění. Za jeho chodem stojí Kateřina Švarcová společně s Monikou Poljakovou, umělkyní, která tu má také svůj grafický ateliér. Monika sa věnuje převážně grafice-linorytu, monotypům a procesuální kresbě velkých formátů. Při tvorbě grafik využívá experimentální postupy, které si můžete přijít vyzkoušet v rámci Open Studios i vy!

Adresa: Dolní náměstí 33

Tomáš Kubíček – Keramika s přesahem

Tomáš Kubíček vás zve do svého ateliéru, kde tvoří především keramické plastiky. Provede vás prostorem, ve kterém budete moci sledovat, jak artefakty vznikají. Nasajete atmosféru tvůrčího procesu, vůni materiálů a bílé šalvěje. Zkusíte rozeznít africký hliněný hudební nástroj Udu. A svůj čas budete moci poměřit se slunečními hodinami. Pozorujte, „hmatejte“ a ptejte se. Možná vytáhne z pece i koláč!

Adresa: Mariánská 853/7

Vstupné zdarma. Pro více informací sledujte FB událost Open Studios Olomouc #2.

Pořadatelé: Kreativní Olomouc, LITR, graficke-papiry.cz

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.