Open Studios Olomouc #3

Napsal Magdalena Petrakova dne .

OPEN STUDIOS OLOMOUC – otevřené ateliéry v Olomouci

neděle 23. 4. 2023 / 11:00–18:00

Připravili jsme si pro vás třetí ročník akce Open Studios Olomouc, v rámci níž se dveře vybraných ateliérů a studií otevřou návštěvníkům dokořán. Open Studios nabízí prostor pro osobní setkání a vytváření nových vazeb mezi veřejností a kreativci. Studia bude možné navštívit v neděli 23. dubna kdykoliv v čase od 11:00 do 18:00. 

STUDIA: 

graficke-papiry.cz – Věříme papíru!

Grafická, tiskařská a knihařská dílna se vkusem a odhodláním pro zdánlivě nerealizovatelné. Šije, lisuje, tiskne, řeže, lepí, váže – a to vše  s láskou k papíru. Kromě dílny funguje také jako obchod s grafickými, výtvarnými a dalšími speciálními papíry, které často jinde na území České republiky neseženete. 

Přijďte si vyzkoušet některé z jejich strojních pomocníků a zjistit, co všechno snese list papíru.

Adresa: Na Letné 113/1

Jan Skácelík – Autorská tvorba i výhled na olomouckou věznici

Autorské malby, tisky a objekty Jana Skácelíka zdobí interiéry po celém světě. Hravý rukopis geometrických tvarů a pastelových barev nyní přiblíží také návštěvníkům Open Studios. Nenechte si ujít vzácnou možnost nahlédnout do jeho tvůrčí dílny. Jako bonus výhled na olomouckou věznici!

Adresa: Havlíčkova 13

Jitka Králová – Malířský ateliér s projíždějícími vlaky za oknem

Přijďte se podívat do ateliéru na vlakovém nádraží Olomouc město. Vznikají zde kresby, malby a drobné objekty vyprávějící o chůzi, o sbírání kamenů, o ohních, o lesních mýtinách, o člověku a přírodě. Budete si moct prohlédnout obrazy, keramiku i sbírku přírodnin, z perónu zamávat vlakům a vyzkoušet si různá přírodní barviva.

Adresa: Boženy Němcové 83/2

Knihařka – Nahlédněte do dílny Kateřiny Mestické

Přijďte nakouknout do knihařské dílny Kateřiny Mestické alias @kniharka.cz, která vám ukáže, že knihařské řemeslo je sexy. Prohlédnete si stroje a zázemí dílny, kde se vyrábí ta nejkrásnější fotoalba (a nejen ta) a kde se razí heslo, že s horkou ražbou je vše lepší. Knihařka vám ukáže, jak pracuje, a bude vám vyprávět příběhy, které se skrývají za každým nástrojem v dílně.

Adresa: Dr. Milady Horákové 496/27

Mon Pol – Navštivte ateliér grafického minimalismu Moniky Poljakové

Mon Pol alias Monika Poljaková je výtvarnice a absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity. Aktuálně působí v Olomouci. Ve své tvorbě sa věnuje převažně grafice a kresbě. Její tvorbu charakterizuje meditativní přístup, abstrakce a monochromatická barevnost. Zabývá se procesem jako takovým, nahlíží za vizualitu obrazu a věnuje pozornost nehmotným aspektům. Přijďte si spolu s ní zameditovat a něco nakreslit.

Adresa: Chválkovická 14

Askarina – Ponořte se do upcyclingu, keramiky a skla s Kateřinou Švarcovou

Všechno a pořád něco jiného. Symptomy ADHD jí rozhání pozornost do všech koutů tvorby, proto se rozhodla je využít jako hnací motor. Milovnice starých věcí, která se nejlépe cítí na půdě starého statku, sází ve své tvorbě na upcyklaci, recyklaci a renovaci. Dává věcem další šance, stejně jako se věnuje tvorbě prototypů. V jejím novém ateliéru tak vznikají ze starých skleněných lahví  sklenice, vázy či talířky, které nepravidelně láme, gravíruje a leptá. Šije z nalezených závěsů, ubrusů a roztrhaných oděvů. Zkouší staré techniky keramiky. Používá pouze černou hlínu, která je sama o sobě krásná a netřeba ji glazovat. Vylívá betonové nádoby, do kterých zakomponovává minerály. Renovuje nábytek, čalouní, brousí, lepí, olejuje. 

Přijďte si prohlédnout tvorbu této renesanční tvůrkyně a v rámci průběžného workshopu si vyzkoušet také leptání sklenic z druhé ruky a šití gumiček.

Adresa: Chválkovická 14

Vydavatelství Univerzity Palackého –  Od nové knižní dílny k výrobě vlastního bloku

Chcete naživo vidět, jak se dělá kniha a jak vzniká šitá vazba? Nahlédněte do zákulisí tiskárny Vydavatelství UP, kde před nedávnem přibyla nová šikovná mašinka – nitošička Smyth FX-30. Umí ladně sešít knižní bloky do vazby V8 a libuje si především v malonákladových titulech. Ve vydavatelství vám ji rádi představí, stejně jako další procesy spojené s místní výrobou knih. Na závěr pak budete moct uspokojit i svou tvůrčí náladu. Čeká na vás workshop výroby vlastního bloku. Z grafických papírů si sestavíte bloček podle svého gusta a sami si jej svážete do kroužkové vazby twin.

Adresa: Biskupské nám. 1

Pauser – Pronikněte do malířského umu street art umělce

Pauser (1983) patří ke generaci Y. Je to vizualita MTV, rozmach internetu, počítačových her a v době digitálního pokroku nástup kryptoměn a formátu NFT, které jsou největšími inspiračními zdroji jeho tvorby. Pauserova umělecká činnost zahrnuje jak tradiční formáty – malbu na plátno, nebo nástěnnou malbu, tak nová média v podobě NFT nebo rozšířené reality. Má za sebou také řadu výstav po celém světě, včetně samostatných výstav v Česku a Německu a skupinových výstav ve Francii, Arménii a Velké Británii. V Olomouci v roce 2021 navrhl a realizoval vizuál interiéru …And the story begins v Muzeu moderního umění a každoročně se pak podílí na fungování olomouckého Street art festivalu. 

Adresa: Bořivojova 1

Flop shop – Vendula Janíková (Atropa.atelier) & Eliška Žilová Václavíková (Hlava plná nití) – Inspirujte se lokální autorskou tvorbou 

Seznamte se s Eliškou Žilovou Václavíkovou a Vendulou Janíkovou. Každá tvoří pod vlastní značkou a dohromady stojí za olomouckým obchodem Flop shop, ve kterém najdete české výrobce oděvů, doplňků, šperků i autorské papírnictví. V rámci Open Studios bude mít Flop shop v neděli 23. 4. otevřeno v čase 11:00–18:00. Krom ukázek z tvorby si zde budou moci návštěvníci pořídit také poukázky na kurzy, které probíhají v ateliérech dvou výše zmiňovaných žen až do konce roku, a to se speciální slevou 20 %. 

Vendula alias Atropa.atelier se zaměřuje na práci s porcelánem, má ráda funkční stránku řemesla, ocení, když se z jejího nádobí někdo rád napije. Fascinují ji také technické možnosti práce s porcelánem, kterými vás ráda na zakoupených kurzech provede. Eliška se naopak zaměřuje na textilní tvorbu (makramé, tkaní, výšivku ad.) pod názvem Hlava plná nití a pomůže vám se ve změti uzlíků a smyček neztratit.

Adresa: Ztracená 25

Ječmen studio – Prozkoumejte ateliér současné architektury

Ječmen studio sídlí v modrém ateliéru. Na předměstí Olomouce – ve Chválkovicích. Jedná se o malé architektonické studio s ambicí navrhovat architekturu všech měřítek. Od krajiny a města přes velké a malé domy po interiéry a detaily. Nevyhýbá se ani happeningům a grafice. Přijďte se podívat, jak pracují architekti, a popovídat si s nimi u šálku kávy.

Adresa: Šubova 252/33, Chválkovice

Vstupné zdarma. Pro více informací sledujte FB událost Open Studios Olomouc #3.

Partneři: Město Olomouc, Olomoucký kraj

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.