Kreativní abeceda #18: Neformální možnosti vzdělávání v kulturním managementu

Napsal rostanetek dne .

Pestrou škálu možností neformálního vzdělávání v kulturním managementu (KM) dnes nabízí několik vzdělávacích center, institucí či spolků apod. Připravili jsme pro vás výběr těch nejrelevantnějších.

  • Institut umění Divadelní ústav realizuje na téma KM řadu diskusních fór, workshopů, přednášek a seminářů, v rámci programu propagace českého divadla v zahraničí podporuje účast manažerů na veletrzích scénických umění a festivalech. Klíčové aktivity v oblasti KM jsou následující:  od roku 2016 pořádá IDU Akademii Institutu umění (web), dvakrát do roka přiděluje ve výběrovém řízení finanční příspěvky na cesty profesionálů do zahraničí v rámci programu Krátkodobá mobilita (web), kulturní manažery nevyjímaje. 
  • Kancelář Kreativní Evropa poskytuje konzultace a informace žadatelům o granty v oblasti kultury a médií z programu Evropské unie Kreativní Evropa (web), aby tak podnítila jejich zájem o nadnárodní spolupráci a realizaci mezinárodních kulturních projektů.
  • Institut světelného designu nabízí řadu kurzů, letos například na téma technické koordinace festivalů (web).
  • Nová síť nabízí (nejen začátečníkům) pod názvem Hodinový produkční konzultace, které se týkají uměleckých projektů se zacílením na oblast financí, grantů a produkce (web), a dále rezidence pro kulturní manažery v pražských Holešovicích (web) nebo koučink kulturních projektů (web).
  • Art Gate nabízí vedle workshopů technických dovedností také intenzivní kurzy pro produkční (web).
  • 4+4 dny v pohybu nabízí vždy v říjnu čtyřdenní festivalovou školu arts managementu (web).
  • Culture Matters je příkladem platformy pro vzdělávání, na jejímž počátku stál podnikatelský záměr. V oblasti managementu kultury nabízí semináře, webináře i online kurzy (web).

I další konference, semináře, kurzy, workshopy či webináře, které nejsou zaměřeny specificky na kulturní sektor, mohou být pro pracovníky v kultuře užitečné. Nadace Via nabízí vzdělávací či metodickou podporu na základě úspěchu v grantovém řízení, např. jejich program ViabilityNet 3.0 podporuje komunitní lídry ze střední a východní Evropy (web). České centrum fundraisingu nabízí kurzy facilitace či fundraisingu (web), projekt Paramita zase kurzy komunikačních dovedností, leadershipu, fundraisingu (web) atd. Nadace Neziskovky.cz předává know-how (pořádá kurzy, workshopy a rekvalifikace), poskytuje konzultace a informuje. Platforma Naucmese.cz je zaměřená na osobní přístup v neformálním vzdělávání (web). Projekt sdružuje komunitu čítající i respektované odborníky a profesionální lektory, kteří chtějí sdílet své dovednosti a znalosti.

V České republice se řada profesionálů sdružuje dle oborů do asociací a sítí, které jsou postavené na sdílení know-how a zkušeností, např. mezinárodní spolupráce v oblasti nového cirkusu CIRQUEON nebo již zmíněný český kulturní network Nová síť sdružující kulturní organizace napříč regiony ČR aj. I díky celé řadě vzdělávacích akcí nebo konferencí jsme svědky vzájemné solidarity a dlouhodobých snah o funkční networking.

 

 

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.