Podcast

Podcast Kreativní Olomouce – série rozhovorů s tvůrci kreativních odvětví

Poslechněte si podcast Kreativní Olomouce, sérii rozhovorů s tvůrci křehkého a dynamického ekosystému kulturních a kreativních odvětví. Seznamte se s lidmi, kteří stojí za pestrým a kvalitním podhoubím právě v Olomouckém kraji. Zimní sérií složenou ze tří rozhovorů vás provede moderátorka Tereza Havlínková. 

Podcast si můžete pustit níže nebo v podcastových aplikacích Apple Podcasts, Spotify a SoundCloud.

#1 Pinkbox

V prvním díle se seznámíme s Bárou Fialovou a Jiřím Bartoníkem, zakladateli nezávislého nakladatelství dětské literatury Pinkbox, které se zaměřuje na podnícení filozofického myšlení u dětí. Jak vznikl nápad zprostředkovávat dětem ideje pocházející z děl věhlasných filozofů? Jaké to je, vydávat literaturu, která jde proti mainstreamovému proudu? A jaké jsou další kroky Pinkbox? 

#2 Pavla Baštanová

Ve druhém díle se seznámíme s Pavlou Baštanovou, absolventkou UMPRUM (oboru Filmová a televizní grafika) a UTB ve Zlíně (oboru Klasická animovaná tvorba). Pavla se věnuje převážně animaci a ilustraci, jak profesně tak ve volné tvorbě. Mezi její práce patří tvorba krátkých filmů, vizuálů, animovaných znělek, knižních a časopisových ilustrací. Mimo to také učí, pořádá výtvarné a animační workshopy nebo spoluorganizuje knižní veletrh LITR. Jakým výzvám čelila při návratu do rodné Olomouce? A na čem právě pracuje?

#3 mimokolektiv

Ve třetím díle se seznámíme s Barborou a Janou Trundovými, zakladatelkami architektonického studia mimokolektiv. To mimo služby z oblasti designu, architektury nebo zahradní architektury provozuje také vlastní design shop na ulici Ztracená, kde prezentují současný český bytový design. Jaké je jejich portfolio? Jak hodnotí svou volbu působit v Olomouci? S kým spolupracují? A jakou práci dělají nejraději?

#4 Marcell

Marcell (vlastním jménem Marcel Procházka) je zpěvák, producent, skladatel, rodák z Olomouce a absolvent Lékařské fakulty UP v Olomouci. Po studiu se začal naplno zabývat hudbou. Věnuje se hudební produkci a skládání písní pro ostatní interprety (např. Lenny, Mirai, Adam Mišík, Paulie Garand). Vlastní tvorbu představuje na svém debutovém albu s názvem Hovory domů, které vydal v listopadu 2022.

 

#5 SF MINI

SF MINI je olomoucký DIY skate-punkový prostor, jehož počátky je sahají až do roku 2013. Během své existence změnil nejen své působiště, ale také svůj význam v rámci lokální komunity DIY skejťáků i hudebních nadšenců – v prostorách SF MINI se nachází nahrávací studio, koncertní sál, nechybí ale samozřejmě mini rampa. Jaké postavení SF MINI v Olomouci má a co nabízí? Poslechněte si rozhovor Tomášem Jirsou (kolektiv HLUBINA) a Janem Stromšíkem (SF Crew). 

 

#6 David Valner

Tvorbu výtvarníka a designéra Davida Valnera najdete pod značkou David Valner Studio, které sídlí v Olomouci. Spolupracuje ale také se svým otcem, který má rodinný sklářský ateliér Valner Glass Production v Přibyslavi. David Valner je jedním z absolventů ateliéru Design skla Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (BcA.), Ateliéru Interaktivních médií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (MgA.). Absolvoval také stáž v Ateliéru sochy na Mimar Sinan University v Istanbulu.

#7 Tereza Šťastná

Tereza Šťastná je umělkyně a tatérka působící v Olomouci. Asi od roku 2012 tvoří pod značkou By Terez. Nejvíce ji oslovuje abstraktní malba volnou rukou, tzv. freehand. Barevné příběhy vytváří na plátnech i lidské kůži. Čemu se aktuálně věnuje? Jaký přístup zaujímá k tetování a jak probíhají její tatérské schůzky?

 

#8 Lukáš Novák

Lukáš Novák je absolvent Univerzity Palackého v Olomouci. Ještě při studiu vytvořil pro svou alma mater mobilní aplikaci, kterou díky kladnému přijetí mezi studenty o několik let později přetvořil v produkt Unizone. Ten nyní využívá celkem pět vysokých škol po celé republice a další stále přibývají. Aplikace slouží nejen pro denní správu studijní agendy, ale je pro univerzity také důležitým komunikačním nástrojem, který se svými kolegy z vývojářského studia beecode neustále inovuje a vylepšuje o nové funkce. 

 

#9 Radek Mička

Průmyslový designer Radek Mička po letech strávených v oblasti užitého průmyslového designu letos založil vlastní kreativní studio VisionFolk v Olomouci. Rozsah jeho tvorby je různorodý – od pekařských pecí přes laboratorní zařízení až po keramiku a dopravní prostředky. U svých produktů klade důraz na minimalismus, funkčnost a udržitelnost. Věří v emoce produktu a vyprávění příběhu jeho prostřednictvím. Proč jsou právě dopravní prostředky jeho velkým tématem? A s jakými úskalími se ve svém oboru setkal?

#10 Jana Lébrová & Michael Sečkář

Ona založila reklamní agenturu Evenpro, která nyní spolupracuje se značkami jako Nestlé Zora Olomouc, L'Oréal, Makro, Siemens nebo Přírodovědecká fakulta UP. On založil vlastní lokální módní značku Contracor, protože nechtěl nosit stejné oblečení jako všichni ostatní. Spojuje je byznys i partnerský život. V novém díle našeho podcastu se seznámíme s Janou Lébrovou a Michaelem Sečkářem, kterých jsme se ptali na jejich vlastní i společné projekty a na to, jak se jim žije a podniká v Olomouci.

 

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.