Podcast
Podcast Kreativní Olomouce – série rozhovorů s tvůrci kreativních odvětví
Poslechněte si podcast Kreativní Olomouce, sérii rozhovorů s tvůrci křehkého a dynamického ekosystému kulturních a kreativních odvětví. Seznamte se s lidmi, kteří stojí za pestrým a kvalitním podhoubím právě v Olomouckém kraji. Zimní sérií složenou ze tří rozhovorů vás provede moderátorka Tereza Havlínková.
Podcast si můžete pustit níže nebo v podcastových aplikacích Apple Podcasts, Spotify a SoundCloud.
#1 Pinkbox
V prvním díle se seznámíme s Bárou Fialovou a Jiřím Bartoníkem, zakladateli nezávislého nakladatelství dětské literatury Pinkbox, které se zaměřuje na podnícení filozofického myšlení u dětí. Jak vznikl nápad zprostředkovávat dětem ideje pocházející z děl věhlasných filozofů? Jaké to je, vydávat literaturu, která jde proti mainstreamovému proudu? A jaké jsou další kroky Pinkbox?
#2 Pavla Baštanová
Ve druhém díle se seznámíme s Pavlou Baštanovou, absolventkou UMPRUM (oboru Filmová a televizní grafika) a UTB ve Zlíně (oboru Klasická animovaná tvorba). Pavla se věnuje převážně animaci a ilustraci, jak profesně tak ve volné tvorbě. Mezi její práce patří tvorba krátkých filmů, vizuálů, animovaných znělek, knižních a časopisových ilustrací. Mimo to také učí, pořádá výtvarné a animační workshopy nebo spoluorganizuje knižní veletrh LITR. Jakým výzvám čelila při návratu do rodné Olomouce? A na čem právě pracuje?
#3 mimokolektiv
Ve třetím díle se seznámíme s Barborou a Janou Trundovými, zakladatelkami architektonického studia mimokolektiv. To mimo služby z oblasti designu, architektury nebo zahradní architektury provozuje také vlastní design shop na ulici Ztracená, kde prezentují současný český bytový design. Jaké je jejich portfolio? Jak hodnotí svou volbu působit v Olomouci? S kým spolupracují? A jakou práci dělají nejraději?
#4 Marcell
Marcell (vlastním jménem Marcel Procházka) je zpěvák, producent, skladatel, rodák z Olomouce a absolvent Lékařské fakulty UP v Olomouci. Po studiu se začal naplno zabývat hudbou. Věnuje se hudební produkci a skládání písní pro ostatní interprety (např. Lenny, Mirai, Adam Mišík, Paulie Garand). Vlastní tvorbu představuje na svém debutovém albu s názvem Hovory domů, které vydal v listopadu 2022.
#5 SF MINI
SF MINI je olomoucký DIY skate-punkový prostor, jehož počátky je sahají až do roku 2013. Během své existence změnil nejen své působiště, ale také svůj význam v rámci lokální komunity DIY skejťáků i hudebních nadšenců – v prostorách SF MINI se nachází nahrávací studio, koncertní sál, nechybí ale samozřejmě mini rampa. Jaké postavení SF MINI v Olomouci má a co nabízí? Poslechněte si rozhovor Tomášem Jirsou (kolektiv HLUBINA) a Janem Stromšíkem (SF Crew).
#6 David Valner
Tvorbu výtvarníka a designéra Davida Valnera najdete pod značkou David Valner Studio, které sídlí v Olomouci. Spolupracuje ale také se svým otcem, který má rodinný sklářský ateliér Valner Glass Production v Přibyslavi. David Valner je jedním z absolventů ateliéru Design skla Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (BcA.), Ateliéru Interaktivních médií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (MgA.). Absolvoval také stáž v Ateliéru sochy na Mimar Sinan University v Istanbulu.
#7 Tereza Šťastná
Tereza Šťastná je umělkyně a tatérka působící v Olomouci. Asi od roku 2012 tvoří pod značkou By Terez. Nejvíce ji oslovuje abstraktní malba volnou rukou, tzv. freehand. Barevné příběhy vytváří na plátnech i lidské kůži. Čemu se aktuálně věnuje? Jaký přístup zaujímá k tetování a jak probíhají její tatérské schůzky?
#8 Lukáš Novák
Lukáš Novák je absolvent Univerzity Palackého v Olomouci. Ještě při studiu vytvořil pro svou alma mater mobilní aplikaci, kterou díky kladnému přijetí mezi studenty o několik let později přetvořil v produkt Unizone. Ten nyní využívá celkem pět vysokých škol po celé republice a další stále přibývají. Aplikace slouží nejen pro denní správu studijní agendy, ale je pro univerzity také důležitým komunikačním nástrojem, který se svými kolegy z vývojářského studia beecode neustále inovuje a vylepšuje o nové funkce.
#9 Radek Mička
Průmyslový designer Radek Mička po letech strávených v oblasti užitého průmyslového designu letos založil vlastní kreativní studio VisionFolk v Olomouci. Rozsah jeho tvorby je různorodý – od pekařských pecí přes laboratorní zařízení až po keramiku a dopravní prostředky. U svých produktů klade důraz na minimalismus, funkčnost a udržitelnost. Věří v emoce produktu a vyprávění příběhu jeho prostřednictvím. Proč jsou právě dopravní prostředky jeho velkým tématem? A s jakými úskalími se ve svém oboru setkal?
#10 Jana Lébrová & Michael Sečkář