Kreativní Olomouc očima lídrů politických stran: Hana Vacková (Zelení)

Napsal rostanetek dne .

Bude se po komunálních volbách nové vedení olomoucké radnice věnovat více rozvoji kreativních odvětví? Jaký vliv má kulturní vyžití ve městě na kvalitu života a v čem se dá vylepšovat? Nejen na to jsme se zeptali lídrů politických subjektů kandidujících v blížících se komunálních volbách. 

4 otázky.
4 autentické odpovědi.
Dnes má slovo Hana Vacková, lídryně kandidátky Zelených.

Jakou roli hraje podle Vás kulturní sektor a kreativní odvětví v souvislosti s kvalitou života ve městě? 
Kreativní a kulturní sektor má v Olomouci velkou souvislost s kvalitou života ve městě. Dodává mu jedinečnost, originalitu i genia loci. Kultura rozvíjí obyvatelstvo všeho věku, dává možnost setkávat se, podílet se  aktivně na organizaci kulturních akcí a vytváří neopakovatelnou atmosféru města. Pomáhá rozvíjet cestovní ruch a vytvářet dobré renomé města na mezinárodním poli.

V čem vidíte největší potenciál rozvoje kulturního sektoru a kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci? 
Bylo by dobré, kdyby vznikla Kreativní platforma, která by se koncepčně zabývala architekturou, urbanismem a kulturní politikou, propagací města do budoucna, kdyby byly nastíněny vize MMOL a zároveň byla možná určitá flexibilita,aby město nesetrvávalo rigidně v pravidlech 20. století, které si kdysi odhlasovalo.

Jaké si myslíte, že budete mít v roli komunálního politika nástroje k tomu, abyste tento potenciál mohl/i rozvíjet. 
Bylo by dobré mít manuál pro organizátory  kulturních aktivit. Jde o přehled, který popisuje administrativní kroky, které jsou nezbytné pro realizaci kulturních akcí všeho druhu ve veřejném prostoru. Takový manuál by si zasloužila olomoucká veřejnost.

Kdo je vaším kandidátem na post radní/ho pro kulturu a jaké jsou její/jeho předpoklady? 
Našim kandidátem na post radního na kulturu je Miroslav Kindl, myslíme si, že má velmi dobré předpoklady pro výše popsané, je zaměstnaný v Muzeu umění Olomouc a má velmi dobrý vhled do problémů, týkající se olomoucké kultury.

Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.