Otevřená studia Olomouc #4 – Navštivte ateliéry a kreativní prostory ve svém sousedství

Napsal Magdalena Petrakova dne .

Kreativní prostory v Olomouci se počtvrté otevřely veřejnosti. Otevřená studia Olomouc lákala na prohlídku ateliérů, seznámení s tvůrci i možnost vyzkoušet netradiční výtvarné techniky

Již čtvrtou edici akce s názvem Otevřená studia Olomouc (dříve Open Studios) připravil na neděli 5. 11. spolek Kreativní Olomouc, tentokrát ve spolupráci se Statutárním městem Olomouc, Inovačním centrem Olomouckého kraje a pod hlavičkou městské oslavy designu Olomouc Design Days. 15 uměleckých ateliérů, dílen a kreativních prostor v širším centru města se otevřelo veřejnosti a nechalo nahlédnout do své kuchyně. Návštěvníci se tak mohli seznámit s umělci žijícími a tvořícími v jejich sousedství a prohlédnout si jinak většinou nedostupná místa. Ve vybraných studiích se konaly také workshopy různých výtvarných technik, takže si zájemci z akce mohli odnést i vlastnoručně vyrobený suvenýr. 

Celý článek shrnující Otevřená studia Olomouc #4 nejdete pod odkazem

STUDIA:

Janoko – Vyrobte si doplněk z kůže

Jana Kučová Šemberová, tvořící pod jménem Janoko, je vizuální umělkyně, designérka interiérů a módních doplňků, lektorka výtvarných kurzů pro veřejnost. V jejím ateliéru budete mít možnost prohlédnout si obrazy a mozaiky a představí vám také svou tvorbu módních doplňků z kůže. Na místě si budete moci vyzkoušet práci s kůží a odnést si drobný výrobek vlastního designu. 

Stará Víska 66/4, Olomouc – Hodolany

~

Mon Pol – Navštivte ateliér grafického minimalismu Moniky Poljakové

Mon Pol alias Monika Poljaková je výtvarnice a absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity aktuálně působící v Olomouci. Ve své tvorbě, kterou charakterizuje meditativní přístup, abstrakce a monochromatická barevnost, se věnuje převážně grafice a kresbě.  Zabývá se procesem jako takovým, nahlíží za vizualitu obrazu a věnuje pozornost nehmotným aspektům. 

Chválkovická 14

~

Kolektiv u ASKARINY – Trio za šicím strojem

Kateřina Roučková, Barbora Navrátilová a Kateřina Švarcová alias ASKARINA – sběratelka a milovnice upcyklace, která jde do všeho. Leptání skla, keramika, textil, beton, korále, přírodní barviva, sítotisk, linoryt, renovace, grafika. To vše najdete ve studiu, když je Kateřina Švarcová doma. Aktuálně se ale vydává na cesty a svůj ateliér propůjčuje čtyřem velmi šikovným rukám dvou žen pracujících primárně s textilem, Barboře Navrátilové a  Kateřině Roučkové.  

Chválkovická 14

~

Knihařka – Nahlédněte do dílny Kateřiny Mestické

Přijďte nakouknout do knihařské dílny Kateřiny Mestické alias Knihařky, která vám ukáže, že knihařské řemeslo je sexy. Prohlédnete si stroje a zázemí dílny, kde se vyrábí ta nejkrásnější fotoalba (a nejen ta) a kde se razí heslo, že s horkou ražbou je vše lepší. Knihařka vám ukáže, jak pracuje, a bude vám vyprávět příběhy, které se skrývají za každým nástrojem v dílně. 

Dr. Milady Horákové 496/27

~

Dům dětí a mládeže Olomouc – Grafická dílna

Výtvarné ateliéry Domova dětí a mládeže na ulici 17. listopadu se otevřou veřejnosti ve 12:00. Můžete si zde prohlédnout prostory a zeptat se na cokoliv, co Vás zajímá. Od 13:00 do 18:00 pak bude probíhat grafická dílna, během které budou prezentovány klasické grafické techniky a vy budete mít možnost si sami vyzkoušet jednu z nich – linoryt. Tisknout se bude na papír, dřevo nebo textil.

17. listopadu 47/1034

~

Dům dětí a mládeže Olomouc – Fotografická dílna ve Studiu G21

Výstavní prostor Studia G21 se stane improvizovaným fotoateliérem, ve kterém si budete moci vyzkoušet tvůrčí fotografování, inspirované vystavenými artefakty výstavy Sklizeň 2023: Plody regionálního designu, která zde bude právě probíhat. Pracovat se bude se zábleskovými světly, s různým typem pozadí a nasvětlení vystavených objektů. Můžete si donést vlastní fotoaparát a nebo vám na místě rádi nějaký zapůjčí. 

Dolní náměstí 194/7

~

STIKA ceramics – Tvůrčí hlína Anny Dvořákové

Anna Dvořáková tvoří značku Stika ceramics již několik let. Její produkty jsou inspirovány přírodou a zrcadlí minimalistický a ekologický přístup k uměleckému řemeslu. Namísto používání široké škály efektních glazur a hlín, k čemuž současný trh svádí, se soustředí na jediný druh hlíny a pouze pár glazur. V ateliéru proběhnou handbuilt workshopy a ukázka točení na kruhu.

Dolní náměstí 27/38

~

Hlava plná nití – Textilní dílna, kde může tvořit každý

Eliška Žilová Václavíková má hlavu plnou nití. Ráda proniká do tajů tradičních textilních technik a zkouší, co jí která dovolí. Na svých kurzech pomáhá ostatním se ve změti uzlíků a smyček neztratit a snaží se je při tom nenápadně nakazit radostí z tvoření. Eliška vám ukáže, co se z nití, šňůr, provázků a lan dá vytvořit. Naučíte se základní uzel používaný při drhání/makramé a vyzkoušíte si ho při tvoření. 

Sokolská 11

~

Chaos Company – Svoboda vyjádření

Chaos Company je skupina umělců působících zejména v Olomouci. Chaotičnost spojuje se svobodou vyjadřovat své myšlenky různými médii, které členové kombinují a rádi s nimi experimentují. Jednotliví umělci se zabývají malbou, ilustrací, grafikou a grafickým designem, fotografií, ale také například street artem, sochařskou činností a prací s videem. Pro návštěvníky svého ateliéru si připravili linorytový workshop.

Wurmova 7

~

Tomáš Kubíček – Keramika s přesahem

Tomáš Kubíček vás zve do svého ateliéru, kde tvoří především keramické plastiky. Provede vás prostorem, ve kterém budete moci sledovat, jak artefakty vznikají. Nasajete atmosféru tvůrčího procesu, vůni materiálů a bílé šalvěje. Zkusíte rozeznít africký hliněný hudební nástroj Udu. A svůj čas budete moci poměřit se slunečními hodinami. Pozorujte, „hmatejte” a ptejte se.

Mariánská 853/7

~

mimokolektiv – studio a design shop v srdci Olomouce

mimokolektiv je studio zaměřující se na architekturu, design expozic, interiérový design a na návrhy krajinářské a zahradní architektury. Propojuje studio s design shopem, kde prezentuje současný český design. Již od roku 2017 sídlí v centru Olomouce v ulici Ztracená. Navštivte jejich nové prostory na čísle popisném 22, do kterých se právě přestěhovali.

Ztracená 22

~

Green Dressmakers – udržitelná móda v prostorách renesančního domu

Studio Green Dressmakers / Textile TITANIC zaměřené na ekologickou módu, kurzy šití a ekologické programy pro školy, nechá návštěvníky nahlédnout do „kreativní kuchyně“ ekologické módy. Příchozí budou malou výstavou zasvěceni do tajů vzniku módní kolekce a vystavené modely si budou moci i vyzkoušet, či přímo na místě zakoupit. 

Horní náměstí 204/13

~

David Valner Studio – Olomoucká křehkost foukaná na Vysočině 

David Valner Studio se zaměřuje na tvorbu originálních užitých předmětů a uměleckých objektů ze skla. Ateliér je plný objektů, ve kterých se odráží rodinná sklářská tradice a příroda Vysočiny, kde také, v rodinné sklárně, tyto objekty vznikají. Přijďte se podívat na police plné barevných váz inspirovaných organismy ze světa hub a plísní, které vám navodí pocit, že jste se ocitli v Říši divů. V zadní části ateliéru se nachází fotografický ateliér Terezy Valnerové.

Pekařská 616/12

~

Jan Skácelík – Autorská tvorba i výhled na olomouckou věznici 

Autorské malby, tisky a objekty Jana Skácelíka zdobí interiéry po celém světě. Hravý rukopis geometrických tvarů a pastelových barev nyní přiblíží také návštěvníkům Otevřených studií. Nenechte si ujít vzácnou možnost nahlédnout do jeho tvůrčí dílny. Jako bonus výhled na olomouckou věznici!

Havlíčkova 13

~

Jitka Králová – Malířský ateliér s projíždějícími vlaky za oknem

Přijďte se podívat do ateliéru na vlakovém nádraží Olomouc město. Vznikají zde kresby, malby a drobné objekty vyprávějící o chůzi, o sbírání kamenů, o ohních, o lesních mýtinách, o člověku a přírodě. Budete si moct prohlédnout obrazy, keramiku i sbírku přírodnin, z perónu zamávat vlakům a vyzkoušet si různá přírodní barviva.

Boženy Němcové 83/2

Vstupné zdarma. Pro více informací sledujte FB událost Otevřená studia Olomouc #4.

Partnerem akce jsou Inovační centrum Olomouckého kraje, Statutární město Olomouc a Olomoucký kraj.

 
 
 
Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.