Seminář Občanské projekty ve veřejném prostoru

Napsal Magdalena Petrakova dne .
Kreativní Olomouc srdečně zve všechny zájemce na dvoudenní seminář na téma Občanské projekty ve veřejném prostoru, který se uskuteční 31. 8. mezi 17 a 19:30 hodin a 1. září mezi 13 a 16:30 hodin v zasedací místnosti coworkingovém prostoru Vault 42 (Koželužská 31).
 
Zájem o účast potvrďte prostřednictvím tohoto rychlého formuláře.
 
Program:
Den 1 – 31. srpna od 17:00 – 19:30 (kapacita neomezena) – Úvod a úvodní diskuse – Prezentace tématu občanských projektů, představení problematiky na příkladech – Diskuse o konkrétních potřebách či problémech účastníků semináře
Den 2 – 1. září od 13:00 – 16:30 (kapacita omezena na 15 účastníků): – Workshop připravený na základě zjištění (tj. hlavního identifikovaného tématu) z prvního dne – společná práce účastníků a odborných facilitátorů na nalezení vhodného řešení – Závěr
 
Vítanými účastníky jsou nejen aktivní jednotlivci a zástupci neziskových organizací, ale také političtí představitelé města, tak zaměstnanci úřadu, kteří s občanskými projekty mohou přicházet do styku.
 
Lektory semináře budou zástupci spolku Pěstuj prostor což je uskupení architektů a dalších odborníků usilujících o kvalitní rozvoj měst. Jsou to zkušení facilitátoři a odborníci, kteří se dlouhodobě zabývají rozvojem veřejného prostoru, participací a občanskými projekty. Jsou také autory nového stejnojmenného manuálu (publikován v červnu 2020).
 
Cena: symbolický registrační poplatek 100 Kč. Veškeré další náklady kryjí spolky Kreativní Olomouc a Pěstuj prostor.
 
 
Občanské projekty = projekty, které vznikají z přirozeného zájmu lidí a obvykle jsou iniciovány zájmově, místně či jinak propojenou skupinou občanů, případně aktivním jednotlivcem nebo organizací, k nimž se postupně připojují další podporovatelé. Nejsou realizovány primárně pro komerční zisk. Může se jednat o jednorázové či pravidelné oživování veřejného prostoru (např. sousedské setkání, kulturní festival), o fyzickou proměnu místa (např. umístění lavičky, úprava vnitrobloku, výsadba zeleně, umělecká instalace) anebo o vzdělávací aktivity (nap. odborné přednášky, tematická setkání).
 
Mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci je společným projektem Univerzity Palackého, statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. Na mapování se podílí tým složený ze zástupců univerzity, města a kreativních odvětví.